Шановні батьки та учні ліцею! Звертаємося до Вас та нагадуємо основні правила щодо профілактики отруєння грибами:
- збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте;
- ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби та добре знайте відмінності їстівних і отруйних грибів;
- не збирайте ніяких грибів близько від залізничних і автомобільних шляхів, великих промислових зон, старих грибів та ззовні незрозумілих та небезпечних;
- не купуйте гриби, на які немає дозволу та ні в якому разі не давайте такі гриби дітям!
- не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, щоб уникнути захворювання на ботулізм;
- обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність;
- до13 років дітям уживати гриби заборонено, а після - тільки на розсуд батьків, але зважте, будь ласка, усі за та проти;
- при перших симптомах отруєння !терміново! звертайтеся до лікаря, не займайтеся самолікуванням!
Диктант для учнів
Обережно – гриби!
Гриби – це харчовий продукт. Але серед грибів є багато отруйних, які можуть викликати сильні отруєння, а іноді і смерть. Це такі гриби, як бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Але не тільки ці гриби небезпечні. Отруйними також є старі гриби, гриби, які ростуть поблизу доріг, промислових підприємств, місць із підвищеним рівнем радіації, збирати не треба. Ці гриби накопичують солі важких металів, свинець, радіоактивні частки. Навіть шматочок цих грибів може спричинити отруєння і навіть смерть. Тому до 13 років дітям взагалі забороняється споживати гриби, а після дуже уважно до цього слід поставитись батькам і зважити усі ризики.
У хворих, що отруїлися грибами, спостерігаються такі спільні ознаки недуги: болить усередині, розладнується шлунок, нудить, починається блювота, людина відчуває загальну слабкість. Спостерігається також зміна зіниць. Іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості. При перших ознаках отруєння треба негайно звернутися до лікаря.
ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄНЬ ГРИБАМИ
Із сивої давнини гриби вважалися улюбленою їжею людини. Перші згадування про їх вживання зустрічаються у Гіппократа і відносяться до V століття до н.е.
Гриби - цінні продукти харчування, мають добрі смакові властивості. За поживними якостями вони близькі до овочів. Гриби збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини. У той же час треба не забувати, що вони погано перетравляються. Тому вживати їх рекомендують лише людям із здоровою травною системою. При хахворюванні шлунково-кишкового тракту, людям похилого віку і дітям доцільно утримуватись від уживання грибів.
Про отруйні властивості грибів люди знали з сивої давнини. Оповіді про жахи грибних отруєнь передавалися з покоління в покоління. Це призвело до того, що в деяких країнах Західної Європи виникла упередженість проти грибів.
У нашій країні отруєння грибами мали місце, однак українці любили гриби і вміли відрізняти їстивні від отруйних. У країні виявлено 80 потенційно небезпечних грибів, із них 10 видів -смертельно отруйних. У плодових тілах цих грибів на всіх стадіях розвитку містяться отруйні речовини-токсини.
Період вегетації отруйних грибів в Україні досить тривалий і складає майже шість місяців від травня до листопада. Різні методи обробки грибів в більшості випадків не руйнують їхніх отрут, нещасні випадки від споживання грибів можуть реєстуватися протягом цілого року.
Гриби необхідно збирати в екологічно чистих місцях. Вони — «чистильники лісу», бо всмоктують у себе вологу і разом із нею і весь набір екологічних нечистот та шкідливих речовин, які містять в грунтв лісів.
Отруєння грибами наносить державі значну економічну шкоду. Курс лікування одного пацієнта, котрий отруївся, наприклад, білою поганкою, коштує більше 10 тисяч доларів.
Врятування життя постраждалих багато в чому залежить від своєчасного надання їм до лікарської допомоги. У випадку появи перших ознак отруєння грибами необхідно негайно звернутися до лікаря.
Але спочатку хворому потріюно надати першу допомогу. Його треба покласти в ліжко та промити шлунок. Процедуру слід повторювати доти, доки промивні води не стануть чистими. Після цього доцільно напоїти хворого прохолодним міцним чаєм, кавою або молоком. Приймати будь-які ліки та їжу, в більше того алкогольні напої забороняється, бо це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.