Рекомендації щодо організації виховної роботи ХТЛ

Методичні рекомендації

щодо організації виховної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах

 

Інтеграційні процеси, що відбуваються в Україні, європоцентричність, пробудження громадянської і громадської ініціативи, виникнення різних громадських рухів, розповсюдження волонтерської діяльності, які накладаються на технологічну і комунікативну глобалізацію, міграційні зміни всередині суспільства, ідентифікаційні і реідентифікаційні процеси в особистісному розвитку кожного українця, відбуваються на тлі сплеску інтересу і прояву патріотичних почуттів і нових ставлень до історії, культури, релігії, традицій і звичаїв українського народу (Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді).

Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають національно-патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін. Рекомендуємо методистам ММК/РМК, заступникам директорів з виховної роботи, педагогам-організаторам, класним керівникам, вихователям опрацювати Концепцію національно-патріотичного виховання дітей і молоді; методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах; заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді (додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. №641) та розробити в кожному навчальному закладі План заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді.

Важливо, щоб кожен навчальний заклад став для дитини осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.

Героїчні й водночас драматичні й навіть трагічні події останнього часу спонукають до оновлення експозицій шкільних музеїв та кімнат бойової слави, зокрема щодо інформації про учасників АТО та волонтерів з даної території. Так, у всіх загальноосвітніх закладах Вижницького, Путильського, Кіцманського, Хотинського, Заставнівського, Глибоцького районів проведена робота по облаштуванню музейних кімнат, Кімнат пам’яті, куточків, приурочених подіям революції Гідності, пам’яті «Небесної сотні», героям, які загинули в АТО; встановлено 14 меморіальних дошок. Відкрито нову експозицію пам’яті Героїв Майдану та Героїв АТО в Музеї воєнної історії краю, який діє при Чернівецькій гімназії №5. На лідерському сайті подано проект «Герої АТО» lider-school.blogspot.com. Надзвичайно важливим є організація збирання та поширення інформації про героїчні вчинки буковинських військовослужбовців, бійців добровольчих батальйонів у ході російсько-української війни, волонтерів та інших громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України. Рекомендуємо використовувати зібрані матеріали на уроках мужності, позакласних заходах з метою ознайомлення та вшанування пам’яті Героїв, які загинули, захищаючи територіальну цілісність держави.

Рекомендуємо у час відзначення національних свят та пам’ятних дат, зокрема Дня захисника України, Дня Гідності і Свободи, Дня Збройних Сил України, Дня Соборності України керуватися методичними матеріалами Українського інституту національної пам’яті; організовувати наукові конференції, семінари, круглі столи; проводити військово-спортивні змагання, фестивалі-конкурси патріотичної пісні, прози і поезії, творів образотворчого мистецтва; відвідувати музеї бойової слави; вшановувати сучасних героїв-захисників України та пам'ять загиблих за свободу, єдність та незалежність українського народу.

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості 14 жовтня відзначатиметься День захисника України (Указ Президента № 806/2014). З 1999 року свято Покрови, 14 жовтня, відзначалося як День українського козацтва. Крім того, 14 жовтня святкується як день УПА, бо вважається, що Українську повстанську армію було створено на Покрову у 1942 році. У навчально-виховний процес мають впроваджуватися форми і методи виховної роботи, що лежать в основі козацької педагогіки.

Важливим чинником національно-патріотичного виховання є феномен Майдану – промовистого свідчення жертовності заради безумовного дотримання прав людини та поваги до людської гідності, відстоювання загальнонаціональних інтересів відмовою учасників від особистого заради досягнення спільної мети.

20 лютого – у День Героїв Небесної Сотні рекомендуємо вшанувати подвиг Героїв Небесної Сотні проведенням в усіх навчальних закладах області єдиного уроку, загальношкільних лінійок та позакласних виховних заходів. Зміст виховних заходів має позиціонувати Майдан, як форма небаченого дотепер у світовій історії мирного колективного протесту українців у відповідь на порушення базових прав людини і громадянина з боку недемократичного політичного режиму в країні.

Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність педагогів, учнів, батьків, яка через конкретну, практичну діяльність сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми новими навичками, формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України.

Упродовж року учні, батьки та вчителі брали активну участь у акціях на допомогу захисникам АТО. Наприклад, в результаті обласних акцій «Одна школа – один захисник» на Схід відправлено 95 костюмів на суму 72 тис 950 грн; «Подаруй футболку солдату» - зібрано 12 тис 530 грн (313 футболок). Тому доцільно вести звітність про надану допомогу та оприлюднювати на інформаційних сайтах закладів.

Рекомендуємо сприяти проведенню волонтерських акцій: «Учасник АТО мого двору (села, міста)», «Солдатські сім’ї», «Школа – шпиталь», «Під час війни добру є місце»; взяти шефство над родинами учасників ATO, які цього потребують; проводити зустрічі з учасниками бойових дій, які воювали на Сході України та волонтерами, відвідувати військовослужбовців, які зазнали поранень та проходять реабілітацію у медичних закладах області.

Громадянський компонент виховання найвиразніше втілено у змісті навчальних предметів суспільно-гуманітарного циклу. Вивчення української мови, літератури, історії, географії, правознавства спрямовано на формування переконливого почуття патріотизму й громадянської свідомості дітей та учнівської молоді, знань про права і свободи громадян, сутність громадянського суспільства. Вихованню сучасного громадянина-патріота Української держави, підготовці молоді до виконання ролі активних громадян, формуванню громадянських навичок і цінностей, необхідних для ефективної участі у житті громади сприяють курси за вибором: «Вчимося бути громадянами» (для учнів 7(8) класу), «Ми – громадяни України» (для учнів 9(10) класу), «Громадянська освіта: основи демократії» (для учнів 11 класу).

Провідним документом виховної роботи класних керівників є Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, метою яких є створення цілісної моделі виховної системи на основі громадянських та загальнолюдських цінностей як орієнтовної для проектування моделей виховних систем у загальноосвітніх навчальних закладах.

З огляду на це рекомендуємо:

ü     По-перше, виокремити, як один з найголовніших напрямів виховної роботи, національно-патріотичне виховання – справу, що за своїм значенням є стратегічним завданням. Не менш важливим є повсякденне виховання поваги до Конституції держави, законодавства, державних символів - Герба, Прапора, Гімну.

ü     По-друге, необхідно виховувати в учнівської молоді національну самосвідомість, налаштованість на осмислення моральних та культурних цінностей, історії, систему вчинків, які мотивуються любов'ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності.

ü     По-третє, системно здійснювати виховання в учнів громадянської позиції; вивчення та популяризацію історії українського козацтва, збереження і пропаганду історико-культурної спадщини українського народу; поліпшення військово-патріотичного виховання молоді, формування готовності до захисту Вітчизни.

ü     По-четверте, важливим аспектом формування національно самосвідомої особистості є виховання поваги та любові до державної мови. Володіння українською мовою та послуговування нею повинно стати пріоритетними у виховній роботі з дітьми. Мовне середовище повинно впливати на формування учня-громадянина, патріота України.

ü     По-п’яте, формувати моральні якості особистості, культуру поведінки, виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати мотивацію до праці.

ü     Для реалізації цих глобальних завдань необхідна системна робота, яка передбачає забезпечення гармонійного співвідношення різних напрямів, засобів, методів виховання дітей у процесі навчання і позакласної діяльності.

Завдяки результатам педагогічних досліджень встановлено, що 40% від загального обсягу виховних впливів на особистість дитини здійснює освітнє середовище, в якому вона перебуває. Ця цифра в кожному конкретному випадку шкільної практики варіюється відповідно до особливостей області, школи, класу, його мікрогруп та індивідуальних особливостей самих дітей. Але варто визнати, що з-поміж інших джерел впливу на становлення й розвиток дитини (сім’я, однолітки, позашкільні освітні заклади та ін.) школа посідає домінантні позиції, тож і відповідальності на неї покладається більше, і можливостей перед нею відкривається більше.

Важливу роль у вихованні дітей та учнівської молоді відіграє класний керівник, його особистий приклад, його погляди та практичні дії, що мають бути взірцем для наслідування. Класний керівник має бути супроводжуючим суб’єктом навчально-виховного процесу в становленні учня як патріота, державотворця. Рекомендуємо запланувати та провести методичні об’єднання для класних керівників: «Культурологічні проблеми сучасної національної освіти», «Практичне використання сучасних виховних технологій», «Розвиток духовності школярів на основі засвоєння соціокультурних досягнень вітчизняної та світової культури», «Індивідуальна виховна робота з учнями різних вікових груп», «Особливості методики підготовки та проведення позакласних заходів на засадах народної педагогіки», «Особистісна культура вихователя як основна умова ефективності навчально-виховного процесу», «Формування здорового способу життя у сучасних умовах», «Класний керівник і батьки: відносини партнерства і співробітництва у вихованні через діалогічне спілкування», «Методика розкриття творчого потенціалу школярів шляхом реалізації проектів».

Найважливішою складовою громадянської свідомості є моральність особистості. Вона включає гуманістичні риси, що являють собою єдність національних і загальнолюдських цінностей: доброту, увагу, чуйність, милосердя, толерантність, совість, чесність, повагу, правдивість, працелюбність, справедливість, гідність, терпимість до людей, повагу і любов до своїх батьків, роду. Названі якості визначають культуру поведінки особистості, де важлива роль належить сім’ї. Завданням навчальних закладів є залучення батьків учнів, студентів, вихованців до активної участі у навчально-виховному процесі, організації та проведенні позакласних виховних заходів.

Батьки мають стати не тільки гостями на заходах, не тільки спостерігачами успіхів їх дітей, вони мають безпосередньо впливати на формування молодого покоління своїм досвідом та прикладом. Актуальною є систематична й послідовна педагогізація батьківської громадськості, оскільки члени сім’ї – це перші вихователі дитини. Цілеспрямована робота має проводитися щонайменше у двох напрямах: педагогічна просвіта батьків з використанням сучасних форм і методів та активне залучення їх до виховної роботи; підготовка підростаючого покоління до дорослого, сімейного життя. Рекомендуємо тематику батьківських всеобучів: «Формування свідомого ставлення до свого здоров’я як найвищої цінності», «Формування навичок самоменеджменту: як правильно організувати навчання та відпочинок, щоб уникнути перенавантаження?», «Роль сім’ї і школи у підготовці учнів до свідомого вибору професій», «Труднощі адаптації п’ятикласників до школи», «Виховання в учнів національної самосвідомості, гідності на основі звичаїв, традицій українського народу та засобів етнопедагогіки», «Морально-правове виховання дітей – запорука формування повноцінної особистості», та ін., які подано на сайті ІППОЧО. Рекомендуємо впроваджувати у навчальних закладах програми підготовки молоді до подружнього життя та формування відповідального батьківства.

Формування навиків здорового способу життя передбачає систематичний комплекс заходів, спрямованих на усвідомлення здорового способу життя як цінності шкільного колективу, що сприятиме гармонійному розвиткові психофізичних здібностей учнів. Сьогодні регіональна мережа шкіл сприяння здоров’ю Чернівецької області становить 193 навчальних заклади http://zdorovbuk.blogspot.com/. Рекомендуємо готувати подання матеріалів на розгляд комісії Регіональної мережі шкіл сприяння здоров’ю для включення закладу до регіональної мережі. Пропонуємо орієнтовну тематику педагогічних рад заступникам директорів шкіл з виховної роботи: «Становлення духовного потенціалу здоров’я учнів як основа формування здорового способу життя»; «Здоров’язбережувальне середовище в загальноосвітньому навчальному закладі – шлях збереження і зміцнення здоров’я учнів та виховання громадської відповідальності»; «Навчально-виховний процес загальноосвітнього навчального закладу в контексті здорового способу життя учнів». Педагогам-організаторам варто продовжувати роботу з підготовки та виступів агітбригад «Молодь обирає здоров’я». Класним керівникам, плануючи виховну діяльність в класі, використовувати тематичний зміст виховної діяльності Основних орієнтирів виховання. Звертаємо увагу класних керівників на орієнтовні форми роботи з учнями щодо формування навичок здорового способу життя: індивідуальні, колективні бесіди, профілактичні консультації та зустрічі з медпрацівниками («Алкоголізм та наркоманія», «Поради лікаря» тощо); диспути, дискусії, обмін думками та обговорення матеріалів преси, книг «Здоровий спосіб життя − здорові звички»; години міркування «Що буде зі мною, якщо...»; виховні справи «Українська хата здоров’ям багата»; дні, тижні, місяці профілактики шкідливих звичок; дебати/турніри ораторів «Чи модно бути здоровим?». В області створено обласну асоціацію педагогів-тренерів за методом «рівний-рівному». Тому методистам ММК/РМК рекомендуємо планувати семінари просвітницької роботи педагогів-тренерів, які працюють за методом «рівний − рівному»: «Формування в учнів культури збереження і вдосконалення власного здоров`я»; «Здоровий спосіб життя в середовищі неповнолітніх», «Залучення підлітків до просвітницької діяльності серед однолітків». Продовжувати реалізацію проектів комісій спорту та здорового способу життя шкільних/міських/районних рад лідерів учнівського самоврядування. З тематикою проектів можна ознайомитися на блозі Всеукраїнської інтернет-конференції «Здоров’я дитини сьогодні – здоров’я нації завтра», яка була ініційована обласною радою дітей Чернівеччини http://internet-conf.blogspot.com/

Виховання емоційної культури та конструктивної поведінки особистості є одним із ключових пунктів виховного процесу сучасної школи. Його актуальність обумовлена підвищеним рівнем тривожності школярів. Проявляється це у стресі, тривозі, агресії, особистісних розладах. Існує необхідність вчити дітей толерантному ставленню одне до одного, проводити роботу з розвитку комунікативних навичок спілкування. Зусилля педагогів мають бути спрямовані на формування в учнів відповідальності, правомірності шляхів і засобів їх реалізації, моральних якостей, які б регулювали їхню поведінку. Рекомендуємо виховникам тісно співпрацювати з психологічною службою.

Учнівське самоврядування забезпечує входження особистості до соціального середовища, її адаптацію, ос­воєння існуючих соціальних обов'язків, подолання громадянської інфантильності молоді. Важливим критерієм ефективності учнівського самоврядування є сформованість елементарного рівня організаційної культури учнів-лідерів (відповідальність, організованість, цілеспрямованість, емоційна єдність, дисциплінованість, багатий внутрішній духовний світ, потреба у творчості та виявленні ініціативи). Реалізація означеного завдання є можливою за умови визнання дорослими самоврядування як школи підготовки юних організаторів, управлінців, участі всіх членів колективу в обговоренні завдань; застосування практики переходу колективу від організації простих справ до дедалі складніших з урахуванням творчих можливостей колективу; неприйняття рішення без обговорення всіх запропонованих учнями альтернатив. Рекомендуємо координаторам шкільних/міських/районних рад здійснити аналіз та оцінку реального стану організації учнівського самоврядування; вивчати досвід участі учнів в організації учнівського самоврядування; вивчати науково-методичну літературу з проблем організації учнівського самоврядування, проведення педагогічних рад, засідань методичних об’єднань координаторів учнівського самоврядування.

Вагому роль у пропагуванні ідеї патріотичного виховання як національного пріоритету України, набутті підростаючою особистістю громадянських якостей, соціального досвіду відіграють дитячі та молодіжні громадські організації. Рекомендуємо шкільним, районним, міським радам учнівського самоврядування планувати спільні проекти та заходи з Національною організацією скаутів України (НОСУ), Національною скаутською організацією ПЛАСТ, Всеукраїнською дитячою скаутською організацією «Січ», Асоціацією гайдів України, Всеукраїнським дитячим рухом «Школа безпеки», ВДС «Екологічна варта», Всеукраїнським патріотичним об’єднанням «Майбутнє України» та іншими.

Нормативно-правова база з питань патріотичного виховання:

ü     Указ Президента України від 13.11.2014 № 872 «Про День Гідності та Свободи»;

ü     Указ Президента України від 13.11.2014 № 871 «Про День Соборності України»;

ü     Указ Президента України від 14.10.2014 № 806 «Про День захисника України»;

ü     Постанова Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 № 41 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2009-2015 роки»;

ü     Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2009 № 1494 «Про затвердження Плану заходів щодо підвищення рівня патріотичного виховання учнівської та студентської молоді шляхом проведення на постійній основі тематичних екскурсій з відвідуванням об’єктів культурної спадщини»;

ü     Доручення Кабінету Міністрів України від 05.05.2009 № 22966/1/1-09 та План організації виконання положень Указу Президента України від 27.04.2009 № 272 «Про проведення Всеукраїнської молодіжної акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти»;

ü     наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 № 1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України»;

ü     наказ Міністерства освіти і науки України від 07.09.2000 № 439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України»;

ü     лист Міністерства освіти і науки України від 13.08.2014 № 1/9-412 «Про проведення Уроків мужності»;

* Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді,

* Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах,

* Заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді (додатки до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. №641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та Методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах»).

 

Сайт МОНУ http://www.mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2015/06/16/naczionalno-patriotichne-vixovannya/

Афіша Афіша
01 Травня
З 1 ТРАВНЯ Херсонський Таврійський ліцей починає приймати ЗАЯВИ від батьків щодо зарахування дітей до 1 КЛАСУ! Додаткова інформація +380677628709 viber, +380505200530
10 Січня
Херсонський Таврійський ліцей Херсонської міської ради оголошує набір учнів у 1-11 класи на 2024/2025 н.р. За детальною інформацією звертайтеся за тел. +38 (067) 762 87 09, +38 (050) 520 05 30. Електронна адреса ліцею: htl.nabir@gmail.com
10 Січня
Херсонський Таврійський ліцей Херсонської міської ради оголошує НАБІР УЧНІВ у 1, 10-11 КЛАСИ на 2024/2025 н.р. За детальною інформацією звертайтеся за тел. +38 (067) 762 87 09, +38 (050) 520 05 30. Електронна адреса ліцею: htl.nabir@gmail.com
13 Березня
З 14 березня 2022 року освітній процес в Херсонському Таврійському ліцеї Херсонської міської ради продовжено за дистанційною формою навчання або використання її елементів.
31 Жовтня
Шановні батьки, інформуємо Вас, що згідно наказу Міністерства охорони здоров’я від 13.10.2021 р. № 2234, з метою захисту підлітків, віком 12-17 років від COVID-19 за Вашим бажанням, Ви можете щепити ваших дітей вакциною Pfizer. Для того щоб щепити перейдіть за посиланням: https://moz.gov.ua/article/news/v-ukraini-rekomenduvali-schepiti-vid-covid-19-ditej-12-za-najavnosti-usih-rutinnih-scheplen
ФОТОГАЛЕРЕЯ ФОТОГАЛЕРЕЯ
ВIДЕОГАЛЕРЕЯ ВIДЕОГАЛЕРЕЯ
ГОЛОСУВАННЯ
Для чого я йду (моя дитина йде) у ліцей ?
ГОСТЬОВАГОСТЬОВА
Тетяна Іванівна
Доброго дня! Дуже приємно нарешті вийти на навчання. Дитина прийшла додому рада, із задоволенням розповідала про оновлення ліцею. Весь вечір розповідала про те, який гарний хол оформили, яке все яскра…
Валерія
Дуже дякую адміністрації та вчителям ліцею за все те, що ви робите для наших діточок. Діти більшість часу проводять саме в ліцеї, і хто як не ви, найбільше уваги приділяєте дітям, навчаєте та розвиває…
Ольга
Доброго дня! Всі пишуть про навчання та виховання, а я напишу про їдальню. Мій син з'їдає все і каже, що вся їжа дуже смачна. Якби не карантинні обмеження, сама б прийшла на обід. Дякую співробітник…
Тетяна
Дуже пишаюсь тим, що, є випускницею ліцею! Моя донька також навчається тут, бо, на думку нашої родини, це найкращий навчальний заклад у нашому місті. Діти мають можливість всебічно розвиватися як особ…
Сергій
Добрий день! Мій син навчається на хореоргафічному відділені. Дуже дякую вчителям за можливість самореалізації моєї дитини. Ліцей - найкращий!
всі відгуки
Вгору