Пам'ятка для батьків.
Епідемічний паротит.
Епідемічний паротит (свинка) – дитяча вірусна інфекція, що характеризується гострим запаленням в слинних залозах.
Інфікування відбувається повітряно-краплинним шляхом. Сприйнятливість до цього захворювання складає близько 50-60% (тобто 50 – 60 % були в контакті і не хворіючих і не щеплених захворює).
Від моменту контакту з хворим свинкою до початку захворювання може пройти 11 – 23 день.
Свинка починається з підвищення температури тіла до 39 градусів З і виразного болю в області вуха або під ним, що посилюється при ковтанні або жуванні. Одночасно посилюється слиновиділення. Достатньо швидко наростає набряк в області верхньої частини шиї і щоки, дотик до цього місця викликає у дитини виразний біль. Неприємні симптоми проходять протягом трьох-чотирьох днів: знижується температура тіла, зменшується набряк, проходить біль.
Проте достатньо часто епідемічний паротит закінчується запаленням в залізистих органах, таких як підшлункова залоза (панкреатит), статеві залози. Перенесений панкреатит в деяких випадках приводить до цукрового діабету. Запалення статевих залоз (яєчок) частіше трапляється у хлопчиків. Це істотно ускладнює перебіг захворювання, а в деяких випадках може закінчитися безплідністю. В особливо важких випадках свинка може ускладнитися вірусним менінгітом (запаленням мозкової оболонки), який протікає важко.
Після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет, але ускладнення можуть привести до інвалідності.
Єдиним надійним захистом від захворювання є вакцинація проти епідемічного паротиту, яка внесена в Національний календар щеплень.